Free concerts all over Estonia

Asutusssse sisesed kontserdid - Private concerts      Avalikud kontserdid - Open concerts

Public concert
Private concert

 

 

HARJUMAA

 

7.56      Train 511 Tallinn–Keila

Triin Ella (mezzo-soprano), Kristel Laas (accordion)

 

8.51      Train 524 Keila–Tallinn

Triin Ella (mezzo-soprano), Kristel Laas (accordion)

 

10.00    Estonian Defence Forces, The Ämari Air Base

Heli Ernits (oboe), Kirill Ogorodnikov (guitar)

 

10.30    Iru Nursing Home

Maimu Jõgeda (accordion), Lauri Kadalipp (saxophone)

 

11.30    Loksa Cultural Centre

Young interpreters of the Tallinn School of Music: Jennie-Ry Lootus (flute), Hans Christian Aavik (violin), Joonas Teppo (violin), Joosep Reimaa (violin), Karl Erik Laas (cello), Marten Meibaum (cello), Anni Grete Kullamaa (piano), Karolina Žukova (piano), Reene Pehka (piano)

 

12.00    Farmers’ Market in Viimsi

Police and Border Guard Board Mixed Choir Akord

 

12.00    Estonian Defence Forces, 1st Infantry Brigade, Scouts Battalion, in Paldiski

Heli Ernits (oboe), Kirill Ogorodnikov (guitar)

 

12.00    Jõelähtme Church

Early Music Ensamble Cantores Vagantes composed of Reet Sukk, Taavi-Mats Utt, Andres Siitan, Taniel Kirikal (recorders)

 

13.30    Kostivere Culture Manor

Young interpreters of the Tallinn School of Music: Jennie-Ry Lootus (flute), Hans Christian Aavik (violin), Joonas Teppo (violin), Joosep Reimaa (violin), Karl Erik Laas (cello), Marten Meibaum (cello), Anni Grete Kullamaa (piano), Karolina Žukova (piano), Reene Pehka (piano)

 

14.00    Neeme Community Centre

Cantores Vagantes composed of Reet Sukk, Taavi-Mats Utt, Andres Siitan, Taniel Kirikal (recorders

14.00    Viimsi huvikeskus

Police and Border Guard Board Mixed Choir Akord

 

14.00    Kose Cultural Centre

Peep Lassmann (piano)

 

15.00    Arvo Pärt Centre

Estonian Academy of Music and Theatre trio: Katreen Ristimets (violin), Siluan Hirvoja (cello), Johan-Eerik Kõlar (piano)

Book via email address info@arvopart.ee

 

HIIUMAA

 

13.00    The Käina Avocational and Cultural Centre

            Kädy Plaas-Kala (soprano), Martti Raide (piano)

 

14.00    Pühalepa Church

            Kristel Aer (organ)

 

15.00    Kärdla Cultural Centre

            Kädy Plaas-Kala (soprano), Martti Raide (piano)

 

IDA-VIRUMAA

 

12.00    Hermann Castle in Narva

Geraldine Casanova (soprano), Marje Lohuaru (piano)

           

12.00    Sillamäe School of Music

Eeva-Maria Laas (violin), Ann Kuut (cello), Kaisa Laasik (piano)

 

12.30    Astri Centre in Narva

Pupils of Narva Music School

 

12.30    Purtse Stronghold

Tallinn Piano Duo: Nata-Ly Sakkos – Toivo Peäske   

 

13.00    The Foyer of the University of Tartu Narva College

Contemporary jazz ensamble Pae Kollektiiv

 

13.30    Fama Shopping Centre

Pupils of Narva Music School

 

14.00    Estonian Defence Forces, 1st Infantry Brigade, Viru Infantry Battalion, in Jõhvi

Merike Heidelberg (viola), Mikk Langeproon (accoridon), Jakob Peäske (bassoon)

 

15.00    Kohtla-Järve Cultural Centre

Geraldine Casanova (soprano), Marje Lohuaru (piano)

 

15.30    Estonian Mining Museum

Contemporary jazz ensamble Pae Kollektiiv

 

17.00    Jõhvi Concert Hall

Merike Heidelberg (viola), Mikk Langeproon (accordion), Jakob Peäske (bassoon), Jakob Teppo (piano)

 

JÕGEVAMAA

 

12.00    Mustvee Church

            Tuuliki Jürjo (organ)

 

16.00    Kuremaa Castle

            Arete Teemets (soprano), Nadia Kurem (soprano), Piia Paemurru (piano)

 

16.30    Manor of Puurman

            Pavlo Balakin (bass), Sten Lassmann (piano)

 

17.00    Olerex, Petrol Station in Põltsamaa

            Marten Altrov (clarinet)

 

18.00    Tabivere Community Centre

Maarja-Magdaleena mixed choir and male ensamble, conductor Liia Koorts; Pupils of Tabivere valla huvikool teatchers: Jelena Golub, Tiina Tomingas, Kadri Savva and Rauno Koorts

 

JÄRVAMAA

 

13.00    Vanalinna Cafe, Paide

Pupils of Tallinn G. Otsa Music School: Paula Pajusaar (guitar), Taavi-Hans Kõlar (guitar)

 

14.00    Reva Cattle Shed, Karinu village, Koeru

Saku Mandoliinid, conductor Joosep Sang

 

15.00    Särevere Manor

Pupils of Tallinn G. Otsa Music School: Paula Pajusaar (guitar), Taavi-Hans Kõlar (guitar)

           

18.00    Põhjaka Manor

Marten Altrov (clarinet), Johan Randvere (piano)

 

18.00    Paide Music School

Pupils of Paide Music School

 

LÄÄNEMAA

 

11.00    Haapsalu Neurological Rehabilitation Centre

Kristjan Kannukene (vocal, guitar, viola), Henri Zibo (accordion)

 

12.00    Haapsalu Railway Station

The Orchestra of the Estonian Defence Forces, conductor Peeter Saan

 

14.00    Uuemõisa Manor

Kristjan Kannukene (vocal, guitar, viola), Henri Zibo (accordion)

 

15.00    Lihula Cultural House

The Orchestra of the Estonian Defence Forces, conductor Peeter Saan

 

16.00    Dirhami Guesthouse Conference Hall

Kristjan Kannukene (vocal, guitar, viola), Henri Zibo (accordion)

 

16.30    Forecourt of Risti Middle School

The Orchestra of the Estonian Defence Forces, conductor Peeter Saan

 

LÄÄNE-VIRUMAA

 

11.30    Estonian Defence Forces, 1st Infantry Brigade, in Tapa

Saku Mandoliinid, conductor Joosep Sang

 

14.00    Rakvere Smart House

Virumaa Youth Orchestra, conductor Riina Linde

 

14.00    Kunda Club

Eeva-Maria Laas (violin), Ann Kuut (cllo), Kaisa Laasik (piano)

 

15.00    Pajusti Club

Tallinn Piano Duo: Nata-Ly Sakkos – Toivo Peäske

 

15.00    Aqva Sports Centre

Virumaa Youth Orchestra, conductor Riina Linde

 

16.00    Rakvere Smart House

Eeva-Maria Laas (violin), Ann Kuut (cllo), Kaisa Laasik (piano)

 

16.30    Rakvere Art House Cinema

Virumaa Youth Orchestra, conductor Riina Linde

 

17.00    Rakvere Music School

Tallinn Piano Duo: Nata-Ly Sakkos – Toivo Peäske

           

17.00    Käsmu Sea Museum

Ka Bo Chan (countertenor), Aare Tammesalu (cello), Andres Uibo (piano)

 

PÕLVAMAA

 

12.00    Ahja Cultural Centre

Piano duo Tiiu Sisask – Maila Laidna            

 

14.00    Põlva Music School

Piano duo Tiiu Sisask – Maila Laidna

 

15.00    Maarja Village, Village Centre

Mihkel Poll (piano)

 

16.00    Kanepi Community Centre     

Piano duo Tiiu Sisask – Maila Laidna

 

PÄRNUMAA

           

12.00    Kaubamajaka Atrium

Jazz and pop music pupils of Pärnu Music School

 

12.00 Sindi Community Centre

Young interpreters of the Tallinn School of Music: Kerstin Laanemets (flute), Siret Sui (flute), Valeri Trahhatšov (clarinet), Brigita Mass (violin), Fred Heinoja (violin), Martin Mänd (cello), Evita Lohu (piano), Richard Mägar (piano)

 

13.30    Pärnu Central Library

Young interpreters of the Tallinn School of Music: Kerstin Laanemets (flute), Siret Sui (flute), Valeri Trahhatšov (clarinet), Brigita Mass (violin), Fred Heinoja (violin), Martin Mänd (cello), Evita Lohu (piano), Richard Mägar (piano)

 

14.30    Pärnu Centre Atrium

Reinut Tepp (harpsichord) ja baroque music ensamble Nova Casa

 

15.00    Tõstamaa Manor

Young interpreters of the Tallinn School of Music: Kerstin Laanemets (flute), Siret Sui (flute), Valeri Trahhatšov (clarinet), Brigita Mass (violin), Fred Heinoja (violin), Martin Mänd (cello), Evita Lohu (piano), Richard Mägar (piano)

 

16.00    Are Culture Centre

Reinut Tepp (harpsichord) ja baroque music ensamble Nova Casa

 

18.00    Pärnu Concert Hall

Vocal group “Palette”, conductor Ljudmila Juzvik

Narva jazz band, conductor Boriss Paršin

 

18.00    Kihnu Museum

Upa-Upa Ubinakõnõ:Tuulikki Bartosik (accordion, vocal, melodica, metallophone), Mari Kalkun (vocal, Estonian zither, accordion), Ramo Teder (guitar, flute, Hiiu zither, mandolin)

 

RAPLAMAA

 

11.00    Sadolin Sports Hall

Pupils of Tallinn G. Otsa Music School: Paula Pajusaar (guitar), Taavi-Hans Kõlar (guitar)

 

13.00    Märjamaa Social Centre

Duo Malva & Priks: Kulno Malva (vocal, accordion, bagpipe), Kristjan Priks (vocal, percussion instruments)

 

15.00    Rapla Culture Club BAAS

Katre Kõiva (mezzo- soprano), Farištamo Eller (piano)

 

16.00    Tohisoo Manor

Duo Malva & Priks: Kulno Malva (vocal, accordion, bagpipe), Kristjan Priks (vocal, percussion instruments)

 

SAAREMAA

           

12.00    Orissaare Cultural House

Composer Pärt Uusberg, Chamber Choir Head Ööd, Vend

 

15.00    Kuressaare Laurentius Church

Pärt Uusberg concert

Chamber Choir Head Ööd, Vend, conductor Pärt Uusberg

 

17.00    Ruhnu Church

Sigrid Kuulmann-Martin (violin), Marko Martin (piano)

 

17.00    Kihelkonna Church kellakoja jalam

Kihelkonna Mixed Choir, Conductor Imbi Kolk

 

TARTUMAA

 

10.00    Tartu Arched Bridge

Music Day morning concert

Tartu Youth Choir ja Tartu Students’ Mixed Choir, conductor Markus Leppoja

 

11.00    Tartu Coach Station

Tartu Saksikoor, conductor Toomas Peterson

 

11.45    Estonian Air Base

Piano, string, brass, jazz and pop music department pupils of Ülenurme Music School, teacher Ursel Oja

 

12.00    Elva Town Hall

Pavlo Balakin (bass), Sten Lassmann (piano)

 

12.00    Tartu Nature House

Accordionists of Tartu I Music School

 

12.30    Estonian National Museum    

Tartu Saksikoor, conductor Toomas Peterson

 

13.00    Tartu Song Festival Museum

Piano and Accordion pupils of Tartu II Music School

 

13.00    Alatskivi Castle

Arete Teemets (soprano), Nadia Kurem (soprano), Piia Paemurru (piano)

 

13.00    Maarjamaa Educational College         

Marten Altrov (clarinet), Johan Randvere (piano)

 

13.00    Ülenurme Gymnasium, Primary School, Tõrvandi                

Piano, string, brass, jazz and pop music department pupils of Ülenurme Music School, teacher Ursel Oja

 

13.00    Nõo Music School

            Joonatan Jürgenson (piano)

 

14.00    Estonian National Museum                

Academic Male Choir of Tartu, conductors Alo Ritsing, Kuno Kerge

 

14.00    Tartu O. Lutsu City Library, Annelinn

String, brass and guitar pupils of Tartu II Music School

 

14.00    Tubin’s Hall

Pupils of H. Elleri Tartu Music School

 

14.00    Luunja Community Centre

Pavlo Balakin (bass), Sten Lassmann (piano)

 

14.00    Ülenurme Gymnasium

Piano, string, brass, jazz and pop music department pupils of Ülenurme Music School, teacher Ursel Oja

 

15.00    Lõunakeskus Shopping Centre

Marten Altrov (clarinet), Johan Randvere (piano)

 

15.00    Äksi Church

Tuuliki Jürjo (organ)  

 

15.30    Estonian National Museum                

Tartu I Music School Symphoniette Orchestra, conductor Kaido Otsing

 

16.00    Vanemuise Concert House

Silvia Ilves (cello), Jaan Mesi (trumpet), Karl Johan Kullerkupp (percussion instruments), Kristiina Rokashevich (piano)

 

17.00    Tasku Shopping Centre

            Tartu Youth Choir, conductor Markus Leppoja

 

VALGAMAA

 

11.00    Tõrva Mulgi Market

Kersti-Ala Murr (soprano), Jaak Lutsoja (accordion)  

 

12.00    Otepää Market

Pupils of Otepää Music School          

 

14.00    Kaagjärve Manor                                

Ivo Posti (countertenor), Kristo Käo (theorb)

 

14.00    Valga Jaani Church                

Teachers and Pupils of Valga and Valka Music Schools

 

16.00    Valga Railway Station

Ivo Posti (countertenor), Kristo Käo (theorb)  

 

VILJANDIMAA

 

11.00    Centrum Shopping Centre

Viljandi Youth Symphony Orchestra, conductor Riivo Jõgi

           

12.00    Suure-Jaani Church    

Teet Järvi (cello), Mari Järvi (organ)

           

13.00    Centrum Shopping Centre

Viljandi Music School brass band conductor Bert Langeler and Viljandi Youth Symphony Orchestra, choirmaster Maarika Reimand

 

13.00    Karksi Parish Cultural Centre

Kersti-Ala Murr (soprano), Jaak Lutsoja (accordion)

 

14.00    Nursing Care Centre of Viljandi

Pupils of Viljandi Music School

 

14.00    Viljandi Hospital (tegevusmaja)

Teet Järvi (cello), Mari Järvi (piano)

 

15.00    Rohelise maja shop ja cafe

Pupils of Viljandi Music School

 

15.30    Emerson Ten OÜ, Võhma

Kersti-Ala Murr (soprano), Jaak Lutsoja (accordion)
Book via email address reg@muusikapaev.ee

 

16.00    Viljandi Jaani Church

Teet Järvi (cello), Mari Järvi (organ/piano)

 

16.00    Book Bar Romaan      

Music Quiz, Mihkel Kirss
Book via email address reg@muusikapaev.ee           

 

17.00    Cafe Fellin

Pupils of Viljandi Music School

 

VÕRUMAA

 

10.00    Võru Market

Marten Altrov (clarinet), Johan Randvere (piano)

 

11.00    Võru maksimarket                  

Marten Altrov (clarinet), Johan Randvere (piano)       

 

12.00    Võru Church               

Teachers, pupils and orchestras of Võru Music School conductor Jaan Randvere. Choirs’ conductors Maire Nirk and Kersti Juurma

 

12.00    Vastseliina Community Centre           

Mihkel Poll (piano)     

 

14.00    Metsa kõlakojad RUUP, Pähni Village

Estonian Youth Mixed Choir, conductor Silja Uhs

 

TALLINN

 

9.00      Nordic Hotel Forum

Helin-Mari Arder (vocal), Teet Raik (guitar, trumpet), Ara Yaralyan (contrabass)

 

10.28    Bus nr 18, Viru keskus–Laagri

Students of The University of Tartu Viliandi Culture Academy

 

10.30    Mustamäe Culture Centre Kaja

Tallinn Chamber Orchestra, conductor Risto Joost

 

11.00    Bus nr 17, Estonia–Autobussijaam

Ellerhein Girls’ Choir, conductor Ingrid Kõrvits

 

11.00    Oleviste Church

Chamber Women’s Choir Sireen, conductor Ülle Tuisk

 

11.00    Reval Café, Müürivahe

Juhan Uppin (melodeon)

 

11.00    Tallinn’s Forest Cemetery

Cultural tour with musicologist Tiia Järg

 

11.00    Velvet, Telliskivi Creative City

Meelis Vind project “Mandala”

 

11.00    East-Tallinn Central Hospital Labor and Delivery Department

Early Music Ensamble Rondellus: Maria Staak (vocal), Johannes Christopher Staak (vocal), Johanna Maria Jaama (vielle), Robert Staak (lauto, percussion)

 

11.11    Bus nr 18, Laagri – Viru keskus
Students of The University of Tartu Viliandi Culture Academy

 

11.30    Tallinn Coach Station

Ellerhein Girls’ Choir, conductor Ingrid Kõrvits

 

11.30    Telliskivi Creative City Shop Street

Estonian National Symphony Orchestra

 

12.00    Eyewear shop VIUU, ON-building

Estonian National Symphony Orchestra’ s women’s cello quartet C-MIMM

 

12.00    Tallinn Dome Church

Kadri Ploompuu (organ), Oksana Sinkova (flute), Alina Sakalouskaya (mandolin)

 

12.15    Tallinn Central Library

Ksenia Kuchukova (soprano), Elina Netshajeva (soprano), Helin Kapten (piano)

 

12.30    Estonian Chamber of Disabled People

Kristjan Randalu (piano)

 

12.30    Solaris Centre

Helin-Mari Arder (vocal), Teet Raik (guitar, trumpet), Ara Yaralyan (contrabass)

 

12.30    Estonian Defence Forces, staabi- ja sidepataljon

Maimu Jõgeda (accordion), Lauri Kadalipp (saxophone)

 

12.30    Kloostri Ait

Composer Tatjana Kozlova-Johannesega, Tarmo Johannes (flute), Merje Roomere (violin)

 

12.00 Punane Maja, Telliskivi Culture City

Estonian National Symphony Orchestra, conductor Andres Kaljuste

 

12.30    Depoo turg

Chamber Choir Sireen, conductor Ülle Tuisk

 

12.30    Funderbeam, Telliskivi Culture City

String quartet Prezioso: Hanna-Liis Nahkur (violin), Mari-Katrina Suss (violin), Helena Altmanis (viola), Andreas Lend (cello)

 

13.00    Estonian National Library foyer

Olav Ehala (piano)

 

13.00   La Tabla, ON-building

Triin Ruubel (violin), Mati Lukk (contrabass)

 

13.00    Kukeke, Telliskivi Culture City

Estonian National Symphony Orchestra’s musicians perform fairytales to children

 

13.17    Trolley bus nr 5, Balti jaam – Akadeemia tee

Students of The University of Tartu Viliandi Culture Academy

 

13.30    Reval Café, Telliskivi

Estonian National Symphony Orchestra’s Viola Quartet

 

  • Frenchy, Telliskivi Culture City
  • French impressionism and Estonian National Symphony Orchestra’s Chamber musicians

 

13.43    Trolley bus nr 5, Akadeemia tee – Balti jaam

Students of The University of Tartu Viliandi Culture Academy

 

14.00    Peatus, Depoo Market

            Kaido Suss (vocal, guitar, keyboard), Mari-Katrina Suss (vocal, guitar)

 

14.00    Rocca Al Mare Centre

Police and Border Guard Board Orchestra, conductor Hando Põldmäe

 

14.00    Tallinna Jaani Chuch

Ralf Taal (piano)

 

14.00    The North Estonia Medical Centre

Kristjan Randalu (piano)

 

14.00    Estonian Academy of Music and Theatre Chamber Hall

International students of The Estonian Academy of Music and Theatre

 

14.15    Reval Café, Telliskivi

Music psychologist Dali Kask

 

14.30    Kivi Paber Käärid, Telliskivi Culture City

Liis Viira/Liz Wirestring (harp)

 

14.30    Kalev Spa Water Park

ETV Girls’ Choir, conductor Aarne Saluveer

 

14.30    Lindakivi Cultural Centre

Estonian National Male Choir, conductor Mikk Üleoja

 

14.30    Tallinn Jaani Church

Aivar Sõerd (organ)

 

14.45    East-Tallinn Central Hospital Magdalena unit

Olav Ehala (piano)

 

15.00    Postimees

Robert Jürjendal (guitar)

 

15.00 Pudel Baar, Telliskivi Culture City

            Estonian National Symphony Orchestra’s Flute Quartet

 

15.00    Kivi Paber Käärid, Telliskivi Culture City

Triin Krigul (violin), Vambola Krigul (elektronics)

 

15.00    Kalma sauna

Hüva leili! Mati Turi (vocal), Hain Hõlpus (piano, guitar)

 

15.00    Theatre NO99 Cafe

Sergei Pedersen (piano)

 

15.00    Tallinna Jaani Church

Ene Salumäe (organ)

 

15.30    Estonian Theatre and Music Museum

Young interpreters of the Tallinn School of Music: Marta-Marleen Tamm (clarinet), Ingrid Kruusmägi (saxophone), Aleksandra Serebrjakova (violin), Liisa Maria Žigurs (violin), Teodor Juko Hiiemaa (cello), Luisa Lõhmus (piano), Argo Jentson (piano), Arko Narits (piano)

 

15.54    Tramm nr 4, Tondi-Ülemiste

Students of The University of Tartu Viliandi Culture Academy

 

16.00    Punane Maja, Telliskivi Culture City

Estonian National Symphony Orchestra, Ardo Ran Varres, conductor Andres Kaljuste

 

16.00    Estonian Academy of Music and Theatre Chamber Hall

Contemporary music ensamble Zvukovõje Puti (St Petersbourg, Russia)

 

16.30    Theatre NO99 Cafe

Aule Urb (mezzo- soprano), Mariin Gill (piano)

 

16.30    Tram nr 4, Ülemiste – Tondi

Students of The University of Tartu Viliandi Culture Academy

 

17.00    Von Glehn Theatre

East-Tallinn Central Hospital Mixed Choir, conductor Mare Väljataga

 

17.30    Olümpia Olympic Casino

RÜÜT, Juhan Uppin (melodeon), Toomas Oks (melodeon), Maili Metssalu (vocal, violin), Maarja Soomre (vocal, melodica). Age 18+ for entry.